Project Manager

  • Full Time
  • Bucuresti

Website Novatech

in your service since 1994

Profil:

  • Absolvent de facultate (instalaţii, transporturi, inginerie mecanică, energetică, electronică, automatică), cursuri acreditate de Project Manager preferabil perseverenţă, gandire practică, orientată spre rezultate;
  • Toleranţă crescută la situaţii neprevăzute, efort intelectual prelungit;
  • Obiectivitate, abilitatea de a lua decizii importante in timp scurt;
  • Orientare către client, interes pentru binele angajaţilor şi al afacerii.
  • Cunoştinţe şi simţ economic, intuiţie in domeniul afacerilor;
  • Cunoştinţe IT (MS Office , baze de date, management de proiect, Autocad);
  • Cunoştinţe avansate de limbi străine. Limba engleză obligatoriu , germană sau italiană avantaj
  • Permis de conducere, disponibilitate pentru deplasari interne şi externe

Experienţa necesară:

  • Cunoaşterea pieţei din domeniul de activitate al companiei – echipamente mentenanţă pentru industria feroviară
  • Experienţă de project management minim 5-7 ani, preferabil in proiecte care includ echipamente de mentenanţă in industria feroviară
  • Bună cunoaştere a procedurilor de achiziţie publică şi a platformei SEAP
  • Cunoaştere a procedurilor de accesare fonduri europene şi implementare proiecte finanţate EU

Descrierea jobului

  • Responsabil de procesul de ofertare a proiectelor, in scopul inţelegerii nevoilor clientului, a condiţiilor economico-financiare şi de contractare.
  • Planifică, organizează, controlează şi evaluează activitătile desfăsurate in scopul realizării proiectului in condiţiile ofertate şi este responsabil de indicatorii de calitate şi temenele asumate in contract
  • Participă la negocieri cu furnizori de produse şi servicii (interni şi externi) pentru achiziţiile necesare desfăşurării proiectului.
  • Menţine comunicarea cu clientul şi intocmeşte raportări
  • Urmăreşte incadrarea in bugetul prognozat
  • Semnalează din timp managementului executiv al firmei problemele care trebuiesc rezolvate la un nivel superior.
  • Participă la punerea in funcţiune şi la şcolarizările beneficiarilor.
  • Organizează recepţia lucrării in condiţiile specificate in contract
  • Asigură decontarea lucrărilor şi incasarea banilor
  • Răspunde de relaţia cu clientul in perioada de postgarantie şi asigură finalizarea lucrărilor prin recuperarea garanţiei de bună execuţie